Policja na straży bezpieczeństwa!

Policyjny radiowóz
Polska Policja wraz pozostałymi formacjami mundurowymi (Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna) została powołana, aby stać na straży bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa. Zadania i uprawnienia policjantów zostały określone w Ustawie o Policji, która to weszła w życie 6 kwietnia 1990 roku. Zmiany ustrojowe w Polsce doprowadziły do powstania Policji, która zastąpiła działającą dotychczas Milicję Obywatelską, owianą złą sławą wśród Polaków.

Czym zajmuje się Polska Policja?

Ustawa o Policji
Pewno nie raz zastanawiałeś, bądź zastanawiałaś się, czym tak na dobrą sprawę zajmuje się polska policja? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że Policja dzieli się na kilka służb, min. prewencyjną, w skład której wchodzi również policja drogowa - ruch drogowy. Służbę kryminalną oraz dochodzeniowo-śledczą oraz wspomagającą (logistyka). Funkcjonariusz Policji, który pełni służbę w pionie prewencji jest zobligowany przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, poprzez rozwiązywanie problemów i bolączek obywateli (interwencje domowe, ustalenia - dzielnicowy). Z kolei policjant pełniący służbę na drodze (wydział ruchu drogowego) zajmuje się rozwiązywaniem i usuwaniem następstw zdarzeń drogowych, to jest kolizji i wypadków.

Czy warto zostać Policjantem?

Pewno zadajesz sobie niejednokrotnie to pytanie - czy warto zostać Policjantem? Oczywiście, że warto! Masz okazję pomagać społeczeństwu, które z pewnością tej pomocy będzie się domagać, z każdej postaci. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że Policja potrzebuje tylko i wyłącznie najlepszych! Nie łatwo przejść skomplikowane testy psychologiczne, do których dopuszczani są jedynie kandydaci, którzy pozytywnie zdali test sprawnościowy oraz test wiedzy ogólnej. Niemniej jednak życzę Ci powodzenia!

Komentarze